Çölyak Hastalığında Büyük Gelişme!

Haberler & Duyurular

Finlandiya Tampere Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Markku Maki, çölyak hastalığında en etkin tedavinin diyet olduğunu, ancak birkaç yıl sonra diyete yardımcı olacak ilaç tedavisinde önemli gelişmeler yaşanacağını bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi ve Türk Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği işbirliğinde düzenlenen 9. Ulusal Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Kongresi'ne katılan Prof. Dr. Maki, çölyak hastalığının tedavisindeki yenilikler hakkında bilgi verdi.

Çölyak hastalığının bağırsaklardaki sindirimi sağlayan "villus" denilen yapıların bozulmasına sebep olan, yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı olduğunu anlattı.

Çölyak hastası kişilerin buğday, arpa, çavdarda bulunan ve "glüten" olarak adlandırılan bir proteine tahammül edemediğini kaydeden Maki, bu kişiler glüten içeren yiyecekler yediklerinde bağışık sistemlerinin ince bağırsaklarına zarar verdiğini ve sindirimi sağlayan yapıların görevini yapamaz hale geldiğini belirtti.

Hastalığının tedavisinin ömür boyu glüten içeren yiyeceklere karşı diyet uygulaması olduğunu vurgulayan Maki, "Şu anda çölyak hastalarında uygulanan tek bir tedavi var o da perhiz. Glüten içeren gıdalardan ömür boyu uzak durmaları gerekiyor, aksi takdirde protein midede sindirilmediği için mide tamamen zarar görecektir. Bu durum da kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir" dedi.

Hastalığın görülme sıklığının 212'de bir olduğunu ifade eden Maki, Antalya'da bine yakın hasta potansiyeli olduğunu dile getirdi.

Çölyak hastalığının tedavisi için birçok ülkede çalışmalar yapıldığını kaydeden Maki, özellikle Amerika'daki bir laboratuvarda enzimleri sindirmede yardımcı olacak hap üretimi konusunda çalışmalar yapıldığını belirtti. İki ilaç üzerinde yoğunluk sağlandığını ve olumlu sonuçlar alınmaya başlandığını vurgulayan Maki, ancak henüz net bir sonuca ulaşılmadığını ifade etti.

Sevindirici gelişmeler yaşandığını ancak kesin tedavi için net konuşmanın henüz erken olacağını söyleyen Maki, "Bir kaç yıl sonra diyet tedavisine yardımcı olacak ilaç tedavisinde önemli sonuçlar elde edilmiş olacak" dedi.

Maki, ilaç tedavisinde olumlu sonuç elde edilirse hastaların diyet tedavisine de kolaylık sağlanacağını bildirdi.