Çölyak Tedavisi
Nasıldır?

Çölyak Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın temel tedavisi glütensiz beslenme üzerinedir. Glütensiz diyet bir ömür boyunca sürer. Birçok hastanın uygulamış olduğu glütensiz beslenme, hastalığın mevcut belirtilerini durdurmakta, bağırsakların zarar gören kısımlarında iyileşme sağlamakta ve bağırsakların daha fazla zarar görmesini engellemekte fakat hastalığı tam olarak tedavi edememektedir. Bu nedenle çölyak hastalarının buğday, arpa ve yulaf içeren tüm gıdalardan uzak durması, glüten ilaveli herhangi bir ürünü tüketmemesi gerekmektedir. Paketlenerek satılan birçok gıda ve hatta kozmetik ürün, kıvam verici, sertleştirici dolgu maddesi göreviyle glüten içerebileceğinden, çölyak hastalarının satın almış oldukları ürünlerin içerikliklerini titizlikle okumaları gerekmektedir. Dudak nemlendirici ürünlerde dahi glüten bulunmaktadır.

Tek tedavisi “hayatınızdan glüteni çıkarmak” olan çölyak hastalığı ile başa çıkmak aslında zannedildiği kadar zor değildir. Üstelik günümüzde sağlıklı bir yaşam için bireylerin kendilerine özel diyetler oluşturduğu düşünülürse, işin tanı konduktan sonraki kısmı kendiliğinden çözülecektir.
Özetle, Çölyak hastalarının yaşam tarzlarını ve yeme alışkanlıklarını tekrar gözden geçirerek “glütensiz bir hayat” şeklinde düzenlemesi yeterlidir. Öncelikle, glütensiz beslenme için glütenin hangi besin maddelerinde ve gıdalarda, gıda dışı ürünlerde bulunduğu konusunda küçük bir araştırma yapmak gerekir. Ardından, diyette glütenin yerine konulabilecek seçenekleri değerlendirmek hayatı daha da kolaylaştıracaktır.