Bilgi Almak İstiyorum

Çölyak Hakkında Bilgi Almak İstiyorum
Arrow Down

Hastanın Ebeveyniyim

  • Hastayım
  • Hastanın Öğretmeniyim
  • Hastanın Ebeveyniyim
  • Hastanın Çalışma Arkadaşıyım
  • Hastanın Sosyal Hayatındaki Arkadaşıyım

Bir ebeveyn olarak öncelikle kabul etmeniz gereken gerçek, çocuğunuzun çölyak hastalığı ile hayatının sonuna kadar yaşayacağıdır. Bu gerçeği kabul ettikten sonra, çocuğunuza anlayabileceği bir dil kullanarak çölyak konusunda eğitmeli ve bilgilendirmelisiniz. Unutmamak gerekir ki, hayat boyu belli bir diyet programının uygulanması gerektiği çok sayıda benzer hastalık vardır. ( Örneğin, diyabet, böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları gibi. )

Günümüzde vejetaryen hayat tarzını benimsemiş, hatta daha sağlıklı olacağına inanarak bireylerin kendi istekleri doğrultusunda yaptıkları özel diyetler sıkça uygulanmaktadır. Çölyak hastalığını bu şekilde ele alınırsa işler sizin ve çocuğunuz açısından çok kolaylaşacaktır.

Son olarak yapmanızı tavsiye edeceğimiz şey, sınıf öğretmeni ve okuldaki ilgili diğer bölümleri çocuğunuzu hastalığı ile bilgilendirmektir. Okulda yemek çıkıyorsa, okulun anlaşmalı olduğu yemek şirketi ile de şahsen irtibatta olmanızda fayda var. Çölyak hastalığı çocuğunuzun okulda ki akademik performansını ve derslerini etkilemeyecektir. Çölyak hastalığı çocuğunuzun sosyal hayatında ve spor etkinliklerinde olumsuz bir etki yaratmaz. Önemli olan acıktığında, önlem amaçlı glütensiz besin maddelerinin, atıştırmalıklarının daima çantasının içerisinde bulunmasıdır.

Ardından yapmanız gereken, sınıf öğretmenini ve okuldaki diğer ilgili bölümleri çocuğunuzun hastalığıyla ilgili bilgilendirmektir. Çocuğunuz okulda yemek yiyorsa, yemek şirketi ile de şahsen irtibatta olunuz. Çölyak hastalığı çocuğunuzun okuldaki akademik performansını etkilemeyecektir. Sosyal ya da spor etkinliklerine katılması için de herhangi bir engel değildir. Acıktığında, önlem amaçlı glütensiz atıştırmalık ürünlerden daima çantasında bulundurmasını sağlayın.

Bu arada, elbette çölyak ile ilgili konuya hakim bir çocuk doktoru ile hastalığın takip sürecini ihmal etmeyin.

Okulda çocuğunuzun karşılaşabileceği bir diğer sorun, akran baskısı olacaktır. Bazen çocuklar, birbirlerine karşı acımasız tutumlar içerisinde olabiliyor yaş faktörleri nedeniyle. Bu sorunla başa çıkmada, okul rehberlik servisi ile yakın iletişim kurmanızı öneririz.